RIP

30. dubna 2012 v 7:55 | Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
http://www.youtube.com/watch?v=AI5GWfnZkYY


Čtvrtek, 28 Únor 2008 09:40
Autor: JAROSLAV BAĎURA
Rubrika: Kraj Moravskoslezský

Správce lesů oponuje: Museli jsme se nějak dostat ke stromům napadeným kůrovcem

Palkovice - Zabili jste nám stezku! zlobí se cyklisté, neboli bikeři na frýdecko-místecký magistrát, který je majitelem lesa v Palkovicích.
Příběh plný emocí, v němž nechybí internetové smuteční parte turistického chodníku, slzy i zlost lidí, kteří se o chodník starali, a fotografie stezky zničené buldozerem, přinesla na svých internetových stránkách Česká mountainbiková asociace.
Zhruba dva kilometry dlouhý turistický chodník v lese nad Palkovicemi si členové asociace brigádnicky upravili tak, aby mohl sloužit nejen turistům, ale i cyklistům.
"Stovky hodin jsme strávili tím, že jsme vyčistili chodník od maliní, s krumpáči a motykami upravili jeho povrch i sklon tak, aby se na něm nedržela voda," říká Roman Švarc, který po chodníku také jezdíval. Před několika dny ale vjel na chodník buldozer. "Nechápu, jak jste si mohli dovolit vést proti nám takovou kampaň! Nezabili jsme stezku, prostě jsme se museli nějak dostat ke stromům napadeným kůrovcem a odvézt je pryč," zlobil se včera na bikery správce městských lesů Oldřich Krobot.
Zatímco rozhořčení cyklisté tvrdí, že lesníci mohli dostat napadené stromy z lesa jiným způsobem nebo alespoň šetrněji, lesní správce namítá, že to jinak nešlo.

Vznikne nový chodník?
"Já mám také rád les, netěší mě, když do něj musí vjet buldozer. Ale koně se do prudkých svahů prostě nedostanou, proto jsme museli stezku upravit," řekl Oldřich Krobot.
S cyklisty se již před nedávnem setkal, když jej pozvali, aby se podíval na krátký úsek chodníku, který upravili. "I když jsem byl postaven před hotovou věc, tak jsem nenamítal nic proti tomu, když si chodník upraví v celé jeho délce. Upozornil jsem je ale, že pokud budu muset vjet do lesa, pak to bude právě po jejich chodníku," řekl lesní správce.
Roman Švarc jeho slova potvrdil. "To je pravda, na druhou stranu nás vyděsilo, jak teď chodník strašně vypadá." Bikeři nyní zvažují, zda chodník znovu opravovat, nebo se s majitelem lesů, tedy s městem, domluví na tom, že by si někde na vrstevnici zřídili chodník nový.
Lesní správce totiž řekl, že dříve než za dva roky není možné se o úpravě poničené stezky bavit. "Přijďte za dva roky, můžeme si promluvit, dříve nebude jasné, jak velké škody kůrovec napáchá a jak dlouho budeme muset těžit napadené stromy."
Cyklisté vědí, že boj o chodník prohráli. "Ale povedlo se poukázat na to, že pro někoho jsou lesy stále jen prostředkem k těžbě, kdežto my si myslíme, že by měly více sloužit k rekreaci, tak jak je tomu ve světě," řekl Roman Švarc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama